Prejeti računi – datum računa, datum dobave, datum zapadlosti…

Stranke o nas

Prejeti računi - datum računa, datum dobave, datum zapadlosti...

Na prejetih računih najdemo različne datume. Včasih kar ne vemo,  kaj točno posamezen datum pomeni:

  • Datum računa: to je datum, ko je bil račun izstavljen. Knjigovodsko datum nima velikega pomena. Lahko je datum računa npr. 3.1.2018, nanaša se pa na storitve za december 2017. To pomeni, da bo ne glede na datum zaveden kot npr. strošek v decembru 2017.
  • Datum dobave blaga oz. datum opravljene storitve: knjigovodsko je to najbolj pomemben datum. Na ta datum nastane strošek (npr. nakup pisarniškega materiala) ali se poveča zaloga (na ta dan nam dostavijo blago)… V primeru, da nastane strošek, se s tem datumom tudi spremeni (zmanjša) dobiček.
  • Datum zapadlosti ali valuta: to je datum do katerega je potrebno prejet račun plačati. Včasih se uporablja tudi rok plačila: npr. 8 dni, kar spet pomeni, da je potrebno račun plačati v roku 8 dni od npr. dobave blaga.
  • Datum prejema računa: ta datum je pomemben za obračun ddv. Zakon določa, da je vstopni ddv mogoče upoštevati, ko je npr. blago dobavljeno in je račun prejet (izpolnjena morata biti oba pogoja). Primer: dobava blaga 15.2.2018, prejem računa 18.2.2018: vstopni davek se lahko upošteva v februarju. Drugi primer: dobava blaga 15.2.2018, prejem računa 4.3.2018: vstopni davek se lahko upošteva v marcu (šele v marcu sta bila izpolnjena oba pogoja: dobava blaga in prejem računa)