Tekoče poravnavanje obveznosti – kazalnik likvidnosti

Stranke o nas

Tekoče poravnavanje obveznosti - kazalnik likvidnosti

Večkrat se zgodi, da ima podjetje dobiček, ne more pa tekoče poravnavati svojih obveznosti. Kadar zaprosimo za kratkoročni kredit na banki, bo banko najbolj zanimala sposobnost poravnavanja tekočih obveznosti. Kako lahko to ugotovimo?

Obstaja preprosta formula oz. kazalnik: to je kazalnik likvidnosti oz. kratkoročni koeficient:

kratkoročni koeficient = kratkoročna sredstva/kratkoročne obveznosti

Če je vrednost kazalnika večja od 1, to pomeni, da ima podjetje več kratkoročnih sredstev kot obveznosti. Načeloma to pomeni, da družba nima težav s kratkoročnimi poplačili obveznosti.

Kratkoročna sredstva:

  • zaloge (materiala, trgovskega blaga…),
  • kratkoročne poslovne in finančne terjatve (odprte postavke do kupcev, dana posojila lastniku, drugemu podjetju, depozit),
  • denarna sredstva (stanje na poslovnem računu, v blagajni).

Kratkoročne obveznosti:

  • kratkoročne poslovne in finančne obveznosti (obveznosti do dobaviteljev, obveznosti za plačilo plač, prispevkov, davkov, kratkoročna prejeta posojila od bank, lastnikov).

V primeru, da podjetje zelo počasi obrača zaloge oz. jih težko proda je pomembno, da se za pravilen rezultat kazalnika takšne zaloge finančno ustrezno zmanjšajo. V nasprotnem primeru bo kazalnik lahko 2 ali več likvidnih sredstev pa ne bo dovolj za poplačilo tekočih obveznosti.

Pomembni so tudi povprečni roki plačil: če so tako pri terjatvah kot pri obveznostih približno enaki, potem bo kazalnik kazal pravo sliko. V nasprotnem primeru je pri rezultatu to potrebno upoštevati (prim. rok plačila pri kupcih je 120 dni, pri dobaviteljih 15 dni: kazalnik bo izkazoval rezultat 1 ali več, obveznosti pa ne bo mogoče poravnavati, ker kupci ne bodo plačali pred svojim rokom plačila, da bi podjetnik lahko poplačal svoje dobavitelje)